Интервју со Абел Ферара: Осаменоста и изолацијата се опасни

Интервју со Абел Ферара: Осаменоста и изолацијата се опасни

Абел Ферара, еден од дефинитивно најособените и најпровокативни американски независни автори, кој одамна има култен статус,…

ПОВЕЌЕ
РЕЦЕНЗИЈА: „ИСЦЕЛИТЕЛ“ – ХУМОРОТ КАКО ЛЕК

РЕЦЕНЗИЈА: „ИСЦЕЛИТЕЛ“ – ХУМОРОТ КАКО ЛЕК

Препознавањето на трагикомичниот миг во кој живееме овде на Балканот, е суштинската порака на филмот.…

ПОВЕЌЕ
Рецензија: „Обликот на водата“ – ПОДВОДНА БАЈКА ЗА НЕМА ПРИНЦЕЗА И АМФИБИСКИ ПРИНЦ

Рецензија: „Обликот на водата“ – ПОДВОДНА БАЈКА ЗА НЕМА ПРИНЦЕЗА И АМФИБИСКИ ПРИНЦ

„Обликот на водата“, режија: Гилјермо дел Торо, сценарио: Ванеса Тејлор и Гилјермо дел Торо, директор…

ПОВЕЌЕ
РЕЦЕНЗИЈА: „КВАДРАТ“ – КОГА ВИСТИНАТА ЈА КРОЈАТ ДИГИТАЛНИТЕ МЕДИУМИ

РЕЦЕНЗИЈА: „КВАДРАТ“ – КОГА ВИСТИНАТА ЈА КРОЈАТ ДИГИТАЛНИТЕ МЕДИУМИ

Кон „Квадрат“, режија и сценарио: Рубен Остлунд, улоги: Клаес Банг, Елизабет Мос, Доминик Вест, Тери…

ПОВЕЌЕ
РЕЦЕНЗИЈА: „Последниот џедај“ – ЏЕДАИТЕ ГО ВОЗВРАЌААТ УДАРОТ

РЕЦЕНЗИЈА: „Последниот џедај“ – ЏЕДАИТЕ ГО ВОЗВРАЌААТ УДАРОТ

Како „Војна на ѕвездите“ стана филмски бренд или во исчекување на „Последниот џедај“ Одамна, во…

ПОВЕЌЕ
ВОВЕДНИК ОД АВТОРИТЕ НА ФИЛМ+

ВОВЕДНИК ОД АВТОРИТЕ НА ФИЛМ+

„КИНО КАРПУШ“ – СКОПСКА РЕЛИКВИЈА! Автобус, седмица. 9 и 30. Предавања по „Предвојничка обука“ во…

ПОВЕЌЕ
Рецензија: Истребувач 2049 – ПРАШИНАТА ЌЕ ГИ ПРОГОЛТА СИТЕ СПОМЕНИ

Рецензија: Истребувач 2049 – ПРАШИНАТА ЌЕ ГИ ПРОГОЛТА СИТЕ СПОМЕНИ

Филм: „Истребувач 2049“ (Blade Runner 2045) Режија: Денис Вилнев Сценарио: Хемптон Фенчер и Мајкл Грин…

ПОВЕЌЕ
Рецензија: ЗЛАТНА ПЕТОРКА  – И ГОРЧЛИВО И ЉУБОВНО

Рецензија: ЗЛАТНА ПЕТОРКА – И ГОРЧЛИВО И ЉУБОВНО

Филм: „Златна петорка“ Режија: Горан Тренчовски, сценарио: Елеонора Венинова, Биљана Гарванлиева и Тренчовски Продуцент: Дејан Милошевски…

ПОВЕЌЕ
Рецензија: „Убиства на тркала“ – ЧИСТОТО СРЦЕ НЕ ЗНАЕ ЗА ОТКАЖУВАЊЕ

Рецензија: „Убиства на тркала“ – ЧИСТОТО СРЦЕ НЕ ЗНАЕ ЗА ОТКАЖУВАЊЕ

Филм: „Убиства на тркала“ Успехот на „Синот на Шаул“ во светски рамки го привлече вниманието…

ПОВЕЌЕ
Рецензија: ПОЖАР НА МОРЕ – ТИВОК УЖАС ШТО ГО СЕЧЕ СЕКОЈДНЕВИЕТО

Рецензија: ПОЖАР НА МОРЕ – ТИВОК УЖАС ШТО ГО СЕЧЕ СЕКОЈДНЕВИЕТО

Филм:„Пожар на море“ Режија: Xанфранко Роси Италија/Франција, 2016 Како да се прикаже бегалската криза и…

ПОВЕЌЕ
MOVIE BOOKS: Годар; Анджеј Вајда; Теорија на филм

MOVIE BOOKS: Годар; Анджеј Вајда; Теорија на филм

Скудниот избор на филмска литература на македонски јазик е причина да им претставиме на љубителите…

ПОВЕЌЕ
КНИГА ОД ПОД ПЕРНИЦА, ФИЛМ ЗА ПОД ПЕРНИЦА – Владимир Мартиновски

КНИГА ОД ПОД ПЕРНИЦА, ФИЛМ ЗА ПОД ПЕРНИЦА – Владимир Мартиновски

Записи за (пред)историјата на филмот I Сите уметности се поврзани. Де се поттикнуваат меѓусебно, де…

ПОВЕЌЕ
Филмска класика: „Сјај во трева“

Филмска класика: „Сјај во трева“

Филмот со Натали Вуд и Ворен Бити се смета за една од најголемите љубовни приказни…

ПОВЕЌЕ